Intézményünk érdeke, hogy hallgatóink elégedetten nyilatkozzanak a Szegedi Tudományegyetemről, illetve, hogy a lehető legtöbb felkészült szakembert, tudóst nevelhesse.
A Szegedi Tudományegyetem 12 Karán az egyes szakterületeknek megfelelő tehetséggondozó programok zajlanak az egyetemi tehetséggondozó programot kiegészítve.
A szegedi tehetséggondozás eredményeinek megőrzése és fejlesztése érdekében Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzatával együttműködve hoztuk létre a Szegedi Tehetséggondozó Tanácsot, amely összehangolni törekszik a középiskolás, valamint az Egyetemmel hallgatói jogviszonyban álló tehetségek felkarolását, gondozását.
A Tanács feladatai közé tartozik:
- a tehetséggondozás irányelveinek lefektetése
- tehetséggondozó programokban, pályázatok, ösztöndíjak elbírálásában való részvétel
- a jelenlegi programhoz, illetve a program jövőbeni folytatásához szükséges tőkebevonás módjának kidolgozása, áttekintése.
A Tehetséggondozó Tanács tagjainak névsora:
- Prof. Dr. Badó Attila
- Prof. Dr. Balogh Elemér
- Prof. Dr. Hatvani László
- Király Levente
- Dr. Kozma József
- Lékó Péter
- Mezei Richárd
- Dr. Sófi József
- Prof. Dr. Szabó Gábor (TTIK)
- Dr. Szalay István
- Dr. Szabó Imre
- Prof. Dr. Vécsei László
Számos további ösztöndíj-kiírás és meghirdetett pályázat is igazolja, hogy a SZTE a tehetségek minél szélesebb körű felkarolásáért és támogatásáért más szervezetekkel és önkormányzatokkal is együttműködik. A Szegedi Tudományegyetemen a számos kezdeményezés összefogása és a hallgatók tájékoztatása az SZTE hallgatói és Közkapcsolati Rektorhelyettesi Hivatal és Igazgatóság egyik fő feladata.
Az intézmény megújult honlapja - amely fejlécében külön nevesítve tartalmazza a tehetséggondozást - az információszerzés egyik fontos forrása.
Az egyetemi tehetséggondozás a hagyományos színtereken - szakkollégiumok, Országos Tudományos Diákköri konferenciákon, egyéb tudományos konferenciákon való hallgatói részvétel, doktori iskola - túlmenően hatékonyan működik a tanácsadás területén is. Az SZTE Életvezetési és Tanácsadó Központ, valamint az SZTE Karrier Iroda egyéni és csoportos tréningek, személyes tanácsadások révén vesz részt az egyetemi tehetséggondozó programban.
Mindezek teszik alkalmassá a Szegedi Tudományegyetemet, hogy Szegeden valódi és élő Tehetségponttá váljon.
A korábbi tapasztalatok és együttműködések nyomán a későbbiekben is számíthatunk a közös munkára. Mind a város középiskolái, mind a városi önkormányzati szervek, mind pedig az üzleti szféra képviselői irányában jól működő és kiépült kapcsolathálózattal rendelkezik a Szegedi Tudományegyetem. Ezek folyamatos bővülésére az intézmény nyitottsága mellett a hallgatói bázis és a közös érdekek is biztosítékot jelentenek.
Az egyetem hosszú távú céljai közé tartozik tehetséggondozási programjának minél szélesebb körű kiterjesztése és minél hosszabb távú követése. Arra hogy mind a köz- és mind az üzleti szféra érdeklődése folyamatosan megmarad éppen az egyetemen felhalmozódott szellemi potenciál a garancia, a tehetség minél korábbi felismerése és támogatása pedig az egyetem és az iskolák közös érdeke.
A nyitottság és az innováció mindvégig jellemezte az egyetem hozzáállását, ami a tehetséggondozás alapvető feltétele.
Megalakulásunkat követő első években beindítottuk az ún. tehetséggondozási tanácsadó tevékenységünket, mely az érdeklődő tehetségek számára nyújt életvezetési, pályaorientációs, karrier tanácsadás mellett a tehetséggondozó programokban való részvételi lehetőséget kínáló és javasló egyéni, illetve csoportos tanácsadást.
Létrehoztunk egy egységes, egyetemi "kiválósági listát", amelyben különböző kritériumok alapján állítjuk fel tehetséges hallgatóink "rangsorát".
A Szegedi Tudományegyetem saját költségvetése terhére, illetve a tehetséggondozó programot támogatók révén rendelkezik a Tehetségpont anyagi fenntarthatóságához szükséges forrással.
A Szegedi Tudományegyetem egyes karai, így különösen a Bölcsészettudományi Kar, Általános Orvostudományi Kar, Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar, Gyógyszerésztudományi Kar, valamint a Juhász Gyula Pedagógusképző Kar szakértő oktatói, illetve az SZTE egyes központi szervezeti egységei, így különösen az Egyetemi Életvezetési és Tanácsadó Központ, valamint az SZTE Karrier Iroda munkatársai biztosítják a megfelelő segítséget a fiatal tehetségek számára.
A tehetséggondozás mellett az utókövetés és visszacsatolás lehetőségét feltétlenül szükségesnek tartjuk. A minőségi munka feltétele a folyamatos követés és visszajelzési, illetve korrigálási lehetőség.
Mind kérdőívekkel, mind személyesen biztosítani kívánjuk a véleményezés lehetőségét.
A jelenleg is már működő tréningjeink, illetve az egyéni és csoportos tanácsadásaink - hallgatói visszajelzések alapján is - nélkülözik a bürokratikus szemléletmódot. A hallgatóinkkal való személyes kapcsolattartás még inkább erősíti a civil jelleget. Az Egyetemi Életvezetési és Tanácsadó Központ keretében kortárs segítők, azaz hallgatók is tevékenykednek még inkább erősítve a közvetlen munkastílust.