Nevelési programunk, az "Óvodai nevelés a művészetek eszközeivel" című alternatív program megvalósítása során új módszereket tanultunk és alkalmazunk, egyéni fejlesztési rendszert építettünk ki.
Nagy Jenőné segítségével értelmeztük a tehetséggondozó modelleket. Ez alapján alakítottuk ki az intézményben a kora gyermekkori tehetséggondozás rendszerét.
A bátorító nevelés filozófiája, az egyéni bánásmód kiemelt szerepe, a tudatosan összeállított dokumentációs rendszerünk jó alapul szolgált intézményünkben a tehetségígéretek gondozói rendszerének kiépítéséhez.
Intézményünk óvodapedagógusai részt vesznek az egyesület szervezésében létrejött konferenciákon, ahol neves előadóktól tudunk tanulni. Folyamatosan figyeljük a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács honlapját.
A tanultak és a tapasztalataink alapján igényként jelent meg a nevelőtestületünkben, hogy egy új szemlélettel tekintsünk a gyermekekre. A leggyengébb képességeik erőltetett fejlesztése helyett találjuk meg a gyermekek legjobb képességeit, és azokat fejlesszük tudatosan, tervezetten. Több szakirodalmat elolvastunk a tehetségfejlesztés témakörében.
Intézményünkben ráéreztünk, hogy a gyermekek tehetséggondozása mellett az óvodapedagógusok tehetségfejlesztése is nagyon fontos.
GYERMEKEK TEHETSÉGGONDOZÁSA:
6 tagóvodában, minden 5-7 éves korú gyermeknek biztosítjuk, hogy részt vegyen egy 30 órás komplex tehetséggondozó programban. Tehetség műhelyeinket a gyermekek beazonosításra került adottságaihoz alkalmazkodva indítjuk. Mivel intézményünkben minden tehetségterülethez rendelkezésre áll komplex 30 órás program, illetve az ehhez szükséges tárgyi és személyi feltételek. Minden gyermekben szeretnénk megtalálni az Ő "tehetség csíráját", a legfejlettebb képességét, hogy azt támogatva, szakszerűen fejlesztve segítsük a fejlődését.
Vannak alkalomszerűen lehetőségek a tehetségesnek vélt gyermekek megmutatkozására:
- Évente sportvetélkedők az óvoda- iskola átmenet keretén belül az egyik általános iskolában
- Rajzversenyekre neveztük a gyermekeink munkáit
- Rendezvényeinken felléptek a szívesen szereplő gyermekek
- Mesemondó versenyeken szerepeltek
ÓVODAPEDAGÓGUSOK TEHETSÉG FEJLESZTÉSE:
Az óvodapedagógusok tehetséggondozása is fontos, hiszen tehetséges óvodapedagógus tud igazán tehetséges gyermeket nevelni. Intézményi szinten és tágabb körben is szervezünk foglalkozásokat azonos érdeklődésű óvónőknek, lehetőséget adva további fejlődésükhöz.
Munkaközösségi keretek között az azonos területen tehetséges kollégákból nevelőtestületünk tagjaiból művészeti csoport alakult. A „Pengetős citera zenekar” a tagóvodák évszakzáró koncertjein és rendezvényein kívül városi rendezvényeken ad színvonalas műsort.
Az Intézményünkbe újonnan érkező óvodapedagógusokat is bevonjuk a tehetséggondozó műhelyek munkájába segítőként, ahol több éves tapasztalattal rendelkező kollégáktól tanulhatnak, segítségükkel átláthatják, megismerik és elsajátítják a tehetséggondozás egész rendszerét.
A megalakítandó tehetségpont célja, hogy átfogó és fenntartható tehetséggondozó rendszert hozzon létre, amely hatékonyan támogatja a tehetséges gyermekeket, miközben aktívan bevonja a helyi közösséget, az intézményeket és az érintett szakembereket. Az intézményünket alkotó 6 tagóvodánk valamennyi csoportjára (21) szeretnénk kiterjeszteni.
A Tehetségpont elsődlegesen helyi szinten kíván hatni, közvetlenül támogatva az intézményünkbe járó 5-7 éves kis tehetségeket.
Hosszú távon a Tehetségpont célja, hogy országos szinten is elismert partnerré váljon a tehetséggondozás területén, így kapcsolódva más Tehetségpontokhoz és országos hálózatokhoz.
A Tehetségpont nemcsak a gyerekeket, hanem az őket támogató felnőtteket is célozza.
Célunk, hogy a helyi oktatási intézményekkel szoros partnerséget alakítsunk ki, illetve a közművelődési Intézményekkel, mint könyvtár, művelődési központ, zene iskola, múzeum. Ezeknek az intézményeknek a közreműködésével lehetőség nyílik olyan programok szervezésére, amelyek színesítik a tehetséggondozás lehetőségeit.
Hosszú távú terveink között szerepel más Tehetségpontokkal való együttműködés, tapasztalatcsere és közös programok melyek révén tovább bővülhet a hatókör.
A helyi Pedagógiai Szakszolgálat pszichológusával való együttműködés megszervezése.
Összegezve a megalakuló Tehetségpont célja, hogy a helyi közösségek és a szélesebb szakmai hálózat részévé váljon, összefogva az érintett intézményeket, szakembereket és családokat. Az együttműködések révén biztosítható, hogy a tehetséggondozás hatékony és fenntartható legyen, és minden résztvevő hozzájáruljon a tehetségek kibontakoztatásához.
Óvodásaink legfejlettebb képességeinek diagnosztizálása után a humán és az infrastukturális lehetőségeink figyelembe vételével délutánonként 30 óra tartamú dúsító programokat szervezünk. A programok játékos, életkori sajátosságokhoz igazodó módszerekkel zajlanak, miközben a közösségi élményt és az egyéni fejlődést egyaránt előtérbe helyezik. A különböző művészeti területeken mint például a rajz-mintázás - kézimunka területén fejleszthető képességek, az alkotókészség, képzelőerő és kézügyesség fejlesztése. Drámapedagógiai foglalkozások, élményalapú tevékenységek, melyek a gyermekek személyiségfejlesztését, kreativitásuk kibontakoztatását, és társas készségeik fejlesztését célozzák. A természeti területen a környezettudatosság, természet iránti érdeklődés erősítése, kirándulás alkalmakkal gazdagítva.
- Tovább működtetjük az óvodapedagógusaink szakmai műhelyeit
- Elméleti és gyakorlati képzést biztosítunk valamennyi óvodapedagógusunk számára a tehetségfejlesztés témakörében
- Lehetőséget teremtünk kiválasztott óvodapedagógusainknak országos tehetségfejlesztő programban való részvételre
Korábban a tehetségfejlesztéssel kapcsolatba hozható tevékenységünknek az intézmény költségvetéséből, az óvodáink alapítványainak támogatásából, valamint pályázati forrásból volt fedezete.
A jövőben is igyekszünk kihasználni a pályázatok adta lehetőségeket, ebből biztosítani a tehetségműhelyek fenntarthatóságát. Továbbra is igénybe vesszük az alapítványi támogatásokat és az intézmény infrastruktúráját.
Számítunk továbbra is Püspökladány Város Önkormányzata által kiírt pályázati forrásokra is, melyekre az intézmények alapítványai pályázhatnak.