Iskolánkban három művészeti ágban folyik tanítás. A 2023-24-es tanévben 600 tanulót 40 pedagógus oktat. A zeneművészeten kívül a másik két művészeti ágon néptánc és grafika-festészet-kerámia tanszakok működnek. Iskolánk és elődje 40 éve van jelen a művészetoktatásban. A tantestület zenetanárainak nagy része saját művészeti területén aktív előadóművész, a közép-vagy felsőfokú oktatásban is érintett. A képzőművészetet tanító tanáraink aktív alkotóművészek, néptáncosunk pedig országos hírű táncegyüttes ifjúsági csoportjának vezetője, felnőtt csoportjának tagja. 2007-ben valamennyi tanszakunk elnyerte a „Kiválóra minősített” címet. 10 éve kapcsolódtunk be a Tehetségpontok hálózatába. 2016-tól Kiváló Akkreditált Tehetségpontként működik intézményünk. Olyan településen értük el kezdeti sikereinket, ahol semmiféle előzménye nem volt a zeneoktatásnak. Eredményeink felsorolása annak tükrében válik igazán méltányolandóvá, hogy azokat részben olyan közegben értük el, amelyről elmondható, hogy az ország kulturális szempontból elmaradottabb településein értük el.
Nemzetközi versenyeken: 1 második, 3 harmadik, 1 negyedik helyezés
Országos versenyeken: 1 kiemelt első, 3 első, 5 második, 7 harmadik helyezés, 4 különdíj.
Megyei, regionális versenyeken: 7 kiemelt nívódíj, 7 nívódíj, 59 első, 65 második, 48 harmadik helyezés, 19 különdíj, 21 dicséret.
Területi versenyeken: 4 nívódíj, 1 kiemelt első, 22 első, 23 második, 4 harmadik helyezés, 5 különdíj.
Országos, regionális és megyei versenyeken 25 fős gyermek fúvós zenekarunk „koncert fúvós zenekar” kategóriában ezüst, „szórakoztató” kategóriában arany minősítéssel rendelkezik, nemzetközi versenyen 4. helyezést ért el. Felkészítőtanáraink munkáját 11 tanári és 4 korrepetítori különdíj dicséri. Zenei pályára 30 növendéket készítettünk fel az eltelt négy évtizedben.
Ezek a számok az iskola növendéklétszámához, adottságaihoz, a tanulók szociális/családi hátteréhez viszonyítva különösen kiemelkedőek.
Az intézmény szerkezetéből következően nagyobb földrajzi területen találhatóak telephelyeink. A legszorosabban a munkánknak otthont adó 10 közoktatási intézménnyel működünk együtt, eslősorban az ott tanuló diákok közül kerülnek ki növendékeink, oktatói, nevelői munkánk tanévről tanévre szorosan összefonódik. A Tiszáninneni Református Egyházkerület fenntartásában működő iskolaként B.A.Z. és Heves megyei városok, községek intézményei tartoznak ide. Az alapfokú orgona oktatás és a református kántorképzés tekintetében ennél szélesebb hatókörben, az ország református művészetoktatási vagy többcélú intézményeinek körében is gondolkodhatunk. Egyházi énekversenyünkre az egyházkerület számos intézményből érkeznek jelentkezők és felkészítőtanáraik. Regionális klarinétversenyünk hiánypótló szakmai találkozó a régióban, eddig négy alkalommal került megrendezésre rangos zsűrivel, alkalomról alkalomra több nevezővel, kiemelkedő produkciókkal. A más művészetoktatási intézmények által különböző hatókörökben meghirdetett versenyek és találkozók rendszeres résztvevői növendékeink és tanáraink. Kapcsolatrendszerünket szélesítik azok a lehetőségek, amelyek művésztanárainkon keresztül adottak iskolánk számára: a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a Miskolci Nemzeti Színház, a Reményi Kamarazenekar, a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézete, a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola, az Avas Néptáncegyüttes a legkiemelkedőbbek közülük. 2017 szeptemberétől a Felső-magyarországi Református Intézmények Tehetségsegítő Tanácsában, mint Kistérségi Tehetségközpont vállalunk feladatokat.
A többi művészeti iskolához hasonlóan a tehetséggondozás iskolánk alapfeladata. A tehetségazonosításra a legkorábbi időszakban nyílik lehetőség. Mint minden művészeti iskola, mi is élvezzük az egyéni és kiscsoportos foglalkozások valamint a „B” tagozat kínálta előnyöket, és differenciált egyéni fejlesztést tudunk biztosítani tanulóink számára. Fontos területnek tartjuk és ennek megfelelően gondozzuk, fejlesztjük kamarazenei csoportjainkat és az iskola fúvós zenekarát. Ezek az együttesek a benne részt vevő növendékek számára erős motivációt, szakmai és érzelmi többletet nyújtanak, az iskola külső partnerei számára pedig fontosak rendezvényeik színesítésében játszott szerepük miatt.
Az alapfokú orgonaoktatás és a hozzá kapcsolódó református kántorképzés teszi különlegessé az iskola kínálatát. Az orgonaoktatás előtanulmányainak segítésére egy pedagógusunk önálló harmónium tantervet készített, melynek akkreditálása, s ezzel hivatalos tananyagként való közzététele az ország többi református művészetoktatási intézménye számára is hasznos lehet. Kerámia szakos pedagógusunk szintén kidolgozott egy alapfokú intézmények számára használható oktatási segédanyagot.
Kétévente meghirdetett egyházi énekversenyünk mellett életre hívott regionális klarinétversenyünk, valamint a különböző telephelyeinken tanuló növendékek között megrendezett házi zongoraversenyünk is hagyománnyá vált.
Tanáraink elhivatottsága a legnehezebb időkben is megfelelő alapja volt a minőségi munkavégzésnek. Iskolánk fenntartója – elismerve a művészeti nevelés egyedülálló személyiségfejlesztő hatását - biztosítja működésünket. A felajánlott adó 1%-okból és más adományokból táplálkozó alapítványunk kiemelt feladatának tartja a zeneiskola hangszerállományának és tárgyi feltételeinek fejlesztését, a meglévő hangszerek karbantartását, a nevelőtestület tagjainak és az iskola növendékeinek szakmai találkozókon való részvételének, az iskola által szervezett rendezvények, hangversenyek, bemutatók támogatását, kiemelten tehetséges növendékek szereplési lehetőségeinek bővítését,
hangverseny, opera és az iskola oktatási tevékenységéhez kapcsolódó rendezvények látogatásának támogatását, valamint a tehetséges, de nehéz anyagi helyzetben lévő gyerekek térítési díja egészének vagy egy részének átvállalását.
Mindemellett pályázati források bevonására is törekszünk rendezvényeink támogatására, táborok szervezésére, épületeink energetikai fejlesztésére stb. A Kodály Hangszercsere Programban hangszerállományunk megújulhatott, legutóbb pedig a Magyar Falu Program keretén belül beszerzésre került egy kisbusz, ami a növendékeink rendezvényekre való utaztatásában jelent nagy segítséget.