Küldetés nyilatkozatunk:
"Neveld a gyermeket a neki megfelelő módon, még ha megöregszik, akkor sem tér el attól."
A Közoktatási Törvény által előírt kötelességünk, hogy a tanuló jogát a képességeinek megfelelő oktatáshoz biztosítsuk. Kiemelt feladatunknak tekintjük a tehetséggondozást, mint ahogy ez a református egyház életében több évszázados hagyomány. Meghatározó hangsúlyt kell fektetnünk diákjainkban rejlő képességek felismerésére és kibontakoztatására. Sikeres tehetséggondozással saját életét, jövőjét is alkotó módon irányítani képes generációt nevelhetünk fel.
Tehetséggondozó formáink: tanórán belüli, tanórán kívüli, iskolán belüli szakkörök, tanulmányi versenyek, rendezvények, táborok.
A kéttanítási nyelvű oktatás keretében az angol nyelv kiemelt szerepet kap. Emelt óraszámban történik az idegen nyelv, és az informatika oktatása.
Diákjaink meseíró és illusztráló pályázatra érkezett munkáit kiadványban jelentettük meg.
A tehetséggondozás megjelenik az iskolai, egyházi alkalmak, ünnepségek adta lehetőségeknél is. Jól fejleszthető a szociális kompetencia például a nyilvánosság előtti megnyilvánulás, a szervezői képesség, a vezetői képesség.
Szülői és tanári igény a tehetséges tanulók fejlődésének előmozdítása, a tantestület elhivatottsága és eddigi gyakorlata a tehetséggondozásban.
Az elmúlt évek során nagy tapasztalatot szereztünk az IPR program kapcsán.
Intézményünk már korábban több területen bekapcsolódott a tehetségkutatás hátrányok leküzdésének programjaiba például ének-zene tagozatunk magas szintű zenei műveltséget biztosított.
Tehetségpontunkat intézményi hatókörrel kívánjuk megalakítani.
Óvodák bevonása: tovább építjük kapcsolatainkat elsősorban azokkal az óvodákkal ahonnan első évfolyamos tanulóink érkeznek, ugyanakkor felvesszük a kapcsolatot a kistérségben azokkal az óvodákkal, ahonnan nem, vagy ritkán érkeznek gyerekek, de érkezhetnének. Számukra bemutató foglalkozásokat, iskola előkészítőt, szülői fórumot, nyílt napot szervezünk, közös farsang, mikulás, karácsony, egyházi rendezvényeinkre várjuk őket pl. vakációs bibliahét, adventi készülődés. Lehetőséget teremtünk készség és képesség felmérésre és kiszűrésre.
Általános iskolák: igyekszünk kialakítani a jó kapcsolatot a város iskoláival, illetve szoros kapcsolat kialakítására törekszünk a tiszántúli református iskolákkal. 2022-ben létrejött a Bárka Református Iskolaszövetsgé, melynek intézményünk mellett tagjai a Vésztői Református Egyházközség Kis Bálint Általános Iskolája, a Zsadányi Református Általános Iskola. Továbbá rendszeresen veszünk részt a református iskolák sportrendezvényein. Illetve az iskolákn által szervezett Diószegi Kupa is a kapcsolattartást és az egészséges életmód hangsúlyozását szolgálja.
Középiskolák: Hívjuk és várjuk a középiskolákat tájékoztató tartására, tanulóink nyílt napjukon részt vesznek. Igyekszünk tanulóinkat olyan alapokkal elengedni, hogy rugalmasan illeszkedhessenek be leendő középfokú oktatási intézményükbe. Rendszeresen részt veszünk az általuk meghirdetett tanulmányi versenyeken.
Felsőfokú képzőhelyek: Debreceni Református Hittudományi Egyetem Kölcsey Ferenc Tanítóképző Főiskola: közös fenntartónk lévén segítségünkre lehet a szakmai háttér biztosításában.
Együttműködünk a város sportegyesületeivel, szakosztályaival.
Civil szervezetek támogatók: Toldi Baráti Kör, Bihari Múzeum, Pro Eklézsia Alapítvány.
Szülők: szülői fórumok, értekezletek, fogadóórák, helyi lapok televízió révén tudjuk a szülőket programjainkba bevonni. Együttműködők körébe bevonjuk a szülői munkaközösséget, a szülői széket. Informáljuk a szülőket az iskolai folyamatokról, megteremtjük terveink elfogadottságát, támogatottságát. Kapcsolatrendszerüket felhasználjuk gyermekeink széleskörű tájékozottsága érdekében.
Intézményünkben nagy hangsúlyt fektetünk a tehetségek azonosításárá, a tehetséggondozó órák megtartására és folyamatos a visszajelzés a tanulók és szülők irányába az elvégzett tanulmányi munkáról. A tehetségek azonosítása az EGYMI munkatársainak közreműködésével történik. Minden év elején sor kerül a tehtséges diákok kiszűrésére. Ezt követően a pedagógusok a szakterületnek megfelelően tehetséggondozó órákat tartanak a diákok, ahol egyéni haladási ütemben kiscsoportos létszámban kerül sor a tehetségek gondozására. A cél minden esetben, hogy a tanulók önálló és logikus gondolkodás fejlődjön. A tehetséggondozó foglalkozáson részt vevő tanulók rengeteg iskolai rendezvényen vezsnek részt és sok megyei vagy országos versenyen méretik meg magukat.
Intézményünkben az alábbi területeke folyik specifikus tehetséggondozás:
- A tehetségfejlesztő foglalkozásoknál kiemelkedik a rajz, mesemondás, színjátszókör. Ezeken a foglalkozásokon a gyerekek előadőművészi képességét fejlesztik a pedagógusok. Intézményünkben rendszeresen vesz részt rajzversenyeken, továbbá évzsakhoz kötött saját versenyeket is hirdetünk meg. A színjátszókör tagjai évente többször örvendeztetik meg az iskola tanulóit színvonalas fellépéseikkel. Drámapedagógus kollégánk a gyerekekkel és szüleiknek szokott tanácsadást tartani.
- Célirányos tehetséggondozás alsó és felső tagozaton.
- Idegen nyelv, informatika, matematika tehetséggondozó foglalkozások. A kéttannyelvű oktatásnak köszönhetően az intézményben kiemelt szerepet kap az angol idegen nyelv. Első osztálytól kezdve megtörténik a tanulók tehetséggondozása.
- Néprajz és kézművesség: népi hagyományaink őrzését szakköri keretben tartott kézműves foglalkozásainkkal (gyöngy, batik, rovásírás, fafaragó) igyekszünk megvalósítani. Múzeumpedagógiai foglalkozásokon veszünk részt a Bihari Múzeumban.
- Versenyeztetés: helyi, megyei országos tanulmányi versenyek, versenyszervezés: helyi és kistérségi néprajzi verseny.
- Táboroztatás, hagyományőrző osztálykirándulás, kiadványok megjelenttetése.
- Lego robotika foglalkozások tartása. Intézményünk elnyerte a High-Tech Suli program címet, ennek kösöznhetően eszközparkunk kiemelkedő fejlettségű és a diákok modern körülmények között dolgozhatnak a tehetséggondozó órákon. Így fejlesztve a tanulók képességeit, hogy versenyképes tudást szerezzenek és a digitális világ elvárásainak megfeleljenek.
- Az egészség- és környezettudatos nevelés megvalósítása, hitélet erősítése hetes projektek formájában történik.
Cél: a tanulók képességeinek feltárása fejlesztése modern pedagógiai módszerek alkalmazásával.
Céljaink elérését segítik jól felkészült pedagógusok, alacsony osztálylétszámok, a személyre szóló foglalkozás lehetősége.
Kreatív, gyakorlatias, tájékozott harmonikus személyiségek nevelésére törekszünk.
Az egész tantestület az idegen nyelvi modul erősítése érdekében 40 órás idegen nyelvi képzésen vesz részt.
A 2011/2012-es tanévtől a Tiszántúli Református Egyházkerület iskolájaként, mint Diószegi Kis István Református Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola működünk tovább.
Fenntartónk a Tiszántúli Református Egyházkerület biztos hátteret nyújt a szakmailag jól megalapozott pedagógiai munkánk zavartalan megvalósításához.
Ennek a támogatásnak köszönhetően az elmúlt években rendkívül sok változás történt az iskola életében. A 2019/2020-as tanévtől kezdve nem csak a digitális oktatás került bevezetésre, de az iskola ekkor vált két tanítási nyelvű intézménnyé is. További anyagi támogatást nyújtanak az alábbi lehetőségek:
- helyi egyházközség támogatása,
- speciális programjaink számára iskolánk alapítványa, a Toldi Baráti Kör adományokból, az adó 1%-ból származó bevételekből és pályázati forrásokból biztosítja az önfenntartáshoz szükséges bevételeket,
- pályázatok,
- jótékonysági rendezvény,
- a Diószegi Oktatási, Kulturális, Sport és Hagyományőrző Egyesület, mely 2015-ben alakult.