A Tari László Múzeum célkitűzése, hogy a magas színvonalú tudományos műhelymunka biztosítása mellett egy nyitott, eleven, jó hangulatú intézmény legyen; szorosan kapcsolódjon a város, a térség és a helyi turizmus vérkeringésébe, valamint minden generáció számára szerethető, élményekkel teli színtérré váljon.
Korosztályokhoz igazított programjaink során a foglalkozások jelentős része a tudományos logikai gondolkodás módszerének gyakorlati megismertetésén alapul. A tehetséggondozás területén célunk a humán- és a természettudományok tehetségígéreteinek felismerése, mindezek mellett célja a muzeológus szakma megismertetése, megszerettetése is és ezen keresztül a pályaorientáció segítése.
Intézményünk évek óta lehetőséget biztosít a muzeológia iránt érdeklődő fiatal tehetségek számára, otthont ad ez irányú képességeik próbára tételére és kibontakoztatására. Az intézményben dolgozó szakemberek többsége a muzeológia mellett pedagógus végzettséggel vagy tehetségfejlesztői, fejlesztői egyéb végzettséggel is rendelkezik, oktató tevékenységet is folytat.
A tehetségpont tervezett hatóköre térségi hatókör. Főként Csongrádon és térségében, intézményi kapcsolataink révén a Dél-Alföld más településein is szeretnénk tevékenykedni. A helyi és a térségben, illetve a régióban található alap-, közép- és felsőfokú oktatási intézményekkel vannak jó és működő kapcsolataink. Az oktatási és köznevelési intézményekhez a kiállításokon és a gyűjteményi anyagon keresztül tudunk kapcsolódni. Az állandó és időszaki kiállítások, programok a múzeum nyitott közönségfilozófiáját tükrözik és az élményalapú ismeretátadást szolgálják. A tárlatokra épülő gyermekfoglalkozások a helyi jellegzetességeket értékelő, a múlt iránt érdeklődő, a szülővároshoz kötődő attitűdöt erősítik. Érdeklődés alapján tehetségfejlesztő csoportok működtetése, adott szakterület tehetségeinek támogatása is tevékenységeink közé tartozik, amelyeket humán téren valósítunk meg, a célcsoport korosztálya és speciális adottsága szerint. A Tari László Múzeum szakmai kapcsolathálója kiterjedt és sokrétű. A helyi önkormányzattal, a helyi intézményekkel, civil szervezetekkel és önkéntesekkel ápolt intézményi kapcsolataink a rendezvényeink szervezése és lebonyolítása folyamán egész éves rendezvényrendszerünket átszövik.
Együttműködő partnereink:
- Csongrád és Térsége Általános Iskola László Gyula Általános Iskolája-
- Csongrádi Batsányi János Gimnázium és Kollégium
- Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszék
- Szegedi Tudományegyetem Néprajzi és Kulturális Antropológia Tanszék
- Csányi Alapítvány a Gyermekekért
- Csongrádi civil szervezetek
Tehetségsegítő formák és módszerek:
- Rendhagyó történelemórák általános és középiskolások részére -a térség régészeti és történeti múltjának megismertetése és egy-egy jellemző helyi mesterség történeti fejlődésének megismertetése. Csoportos és kiscsoportos ismeretbővítő- és speciális ismeretátadó foglalkozások, workshop-jellegű, hagyományismertető kézműves alkotómunka
- Szakmai tematikájú nyári táborok általános- és középiskolások részére -régészeti alapismeretek, néprajzi, történeti anyagismeret, kézműves technikák elsajátítása
- Egyetemi hallgatók részére szervezett tematikus szaktáborok -néprajzi kutatótábor, régészeti ásatások
- Kutatási támogatás: -ásatásokon való részvétel/ terepbejárásokon való részvétel/ gyűjtőmunkában való részvétel/ kutatószolgálati tevékenység/hozzáférés biztosítása, szakirányú hallgatók oktatási mentorációja.
2024-ben együttműködési megállapodás jött létre a Szegedi Tudományegyetemmel a múzeum szolgáltatásainak hosszútávú oktatási-képzési szempontból történő hasznosítására vonatkozóan. A múzeum kihelyezett egyetemi óráknak ad otthont, támogatja a helyi témájú szakdolgozatok és doktori értekezések születését; gyakorlatokra, kutatói és terepi munkákra kínál lehetőséget és biztosít hátteret. Az egyetemi hallgatók számára lehetőség nyílik a kutatás mellett a kihelyezett workshopokon, kutatótáborokban a szakmai gyakorlat mellett az önképzésre is. A kutatói pályát, doktori iskolát választók a számukra biztosított kutatószolgálat segíti a tudományos fokozat elérésében.
- Régészet-Történelem-Néprajz (R-T-N) tábor a Csányi Alapítvány szentesi közösségi házának mentoráltjai számára:
2023-ban indult együttműködéssel, az alapítvány mentora és a múzeum alkalmazottja által közösen kidolgozott program, amelyben a Csányi Alapítvány szentesi közösségi házának évente 6 fő támogatottja vesz részt. A programba a tanulók jelentkezéssel, tudásszint és motiváció szerinti szűrés után kerülnek kiválasztásra. Az egész hetes „bentlakásos tábor” annuális tematikára épül fel és egyéni kutatási témák kerülnek meghatározásra. A tábor végén egy összefoglaló produktum születik (nyomdakészre szerkesztett kiadvány, a kutatás eredményeit összefoglaló írások). A programnak köszönhetően a csoporton belül fejlődött az együttműködés kultúrája, a szociometria perifériáján lévő gyermek is integrálódott ebbe a közösségbe, kutatási témáján keresztül megtalálta saját hangját. Az együttműködésben intézményünk a helyszínt, a szaktudást, a kutatás segítését, a hozzáférést biztosítja. A programot a partner a résztvevők kérdőívezésével monitorozza. Az eddig eltelt időszakban hat történelmi mesterség hagyományait, módszereit és eszközeit dolgozták fel, két történelmi témájú mélyinterjút készítettek, két régészeti ásatáson vettek részt, mindezt a múzeumi dolgozók irányítása alatt.
- Múzeumi speciális tárlatvezetések
- Múzeumok Éjszakája
- Kutatók éjszakája
-Tudományos és ismeretterjesztő előadások
- Nevezetes napok megemlékezéseihez kapcsolódó programok
Az intézmény rendelkezik a biztonságos, kiegyensúlyozott és kiszámítható működéshez szükséges tárgyi és személyi feltételekkel. Az intézmény stabil, jó partneri kapcsolatot tart fenn a múzeumot működtető Csongrád Város Önkormányzatával és a döntéshozó helyi képviselőtestülettel. Rövid- és hosszútávon kitűzött vállalásainkhoz megfelelő infrastruktúrával, eszközparkkal, szakemberekkel, a célközönség igényeihez kialakított nyitvatartással, valamint a fenntartó által évente biztosított, megfelelő költségvetési kerettel rendelkezünk rendezvényeink, szakmai programjaink lebonyolításához.