Gimnáziumunk működése 1859-ben kezdődött, ekkor indított iskolánk alapítója, a református egyház gimnáziumi képzést Szentesen. Az 1923-24-es tanévtől váltunk reálgimnáziummá, mintegy 400 tanulóval.
A természettudományos profil mellett az 1963-64 -es tanévtől indulhatott el a nyelvi tagozat, mindenekelőtt a francia és angol nyelvekre koncentrálva.
Az 1978-79-es tanévtől, az országban elsőként iskolánkban indult irodalmi-drámai tagozat. Ez a tagozatunk mára országos, sőt a határon túl is érezhető hírnévre tett szert, országos beiskolázással rendelkezik. Az eltelt évek alatt számtalan országosan ismert és elismert színész és médiában dolgozó szakember került ki e tagozatról, melyre büszkék vagyunk, és ez további munkánkhoz kellő inspirációt ad.
Legfrissebb tagozataink a sport, a földrajz, valamint a humán tagozat.
A sport tagozat keretében jött létre a Közép-Európában egyedülálló Szentesi Vízilabda Akadémia, mely már eddigi rövid fennállása alatt is több válogatott játékost adott hazánknak. A Szilver Táncsport Egyesülettel együttműködve, a tagozat több dobogós magyar, illetve nemzetközi versenyhelyezés született.
A földrajz tagozat a SZTE földrajz tanszékeivel működik szorosan együtt, az egyetem kutató iskolája is vagyunk.
A három esztendeje indult humán tagozat már több országos győzelmet is hozott olyan versenyeken, mint az Édes Anyanyelvünk Nyelvhasználati Verseny, vagy a Szép Magyar Beszéd verseny.
Mint már említettük, a klebelsbergi reformok idején reálgimnáziummá avanzsált iskolánk ezen attitűdje mindmáig megmaradt, hiszen a korábbi természettudományos képzések jelenleg fennálló kombinációja, a matematika-fizika, a biológia-kémia, valamint a földrajz tagozat iskolánk egyik legerősebb „húzóágazatának” számít mind a versenyeredmények, mind a továbbtanulási mutatók tekintetében.
Kiemelt tehetséggondozási területeink:
-Művészetek:
Irodalmi-drámai tagozat, melynek munkáját 2003-óta a Keleti István Művészeti Iskolával közösen végezzük.
-Élő idegen nyelv tagozatok:
Francia, német, angol és orosz.
-Természettudományos tagoztok:
Matematika-fizika, biológia-kémia és földrajz tagozat.
-Sport: a Vízilabda Akadémia lévén Szentes e sport egyik vidéki „fellegvára”. Táncversenyzőink ott vannak a nemzetközi mezőnyben.
Felvételiken, tantárgyi versenyeken, fesztiválokon, nyelvvizsgákon elért eredmények alapján azt lehet mondani, hogy a térség egyik legkeresettebb és legszínvonalasabb középiskolája a miénk.
Ennek alapja az előbbiekben felsorolt tantárgyakhoz kapcsolódó tehetséggondozó munka, melynek kivitelezésében nevelőtestületünk elkötelezett. Elmondhatjuk, hogy a kompetencia alapú oktatást kiterjesztettük iskolánk valamennyi tanulójára, ez szakmai létünk alapja.
Diákjaink az érettségit követően kiválóan helytállnak a különböző felsőoktatási intézményekben. Képzési profilunk jól illeszkedik a munkaerőpiac igényeihez.
Szentesen és a dél-alföldi régióban szeretnénk tevékenykedni.
-sok helyi és a régióban, ill. a régión kívül található alap- és középfokú oktatási intézménnyel vannak jó és működő kapcsolataink
-a Curie Környezetvédelmi Emlékverseny körzetközpontja vagyunk a helyi Koszta József Általános iskolával együttműködve (amely szintén tehetségpont)
-folyamatos a munkakapcsolat:
a Szolnoki Curie Tehetséggondozó és Oktatásfejlesztő Alapítvánnyal, a Szegedi Tudományegyetemmel, a TIT helyi szervezetével /előadások szervezése és megvalósítása/, a Szentesi Vízilabda Klubbal, a Szilver Táncsport Egyesülettel, a Magyar-Francia Ifjúsági Alapítvánnyal, a Keleti István Művészeti Iskolával, a Szentesi Keresztény Pedagógus Társasággal, a Szentesi Városi Könyvtárral (tehetségpont).
-időnkénti munkakapcsolat, elsősorban az irodalmi-drámai tagozat tevékenységét tekintve:
a Debreceni Ady Gimnáziummal, a Budapesti Vörösmarty, Weöres Gimnáziummal, a Miskolci Zrínyi Gimnáziummal, a Budapesti Nemes-nagy Ágnes Humán Szakközépiskolával, a Győri Kazinczy Gimnáziummal, valamint a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceummal.
E kapcsolatainkat kihasználva és felhasználva nyílik alkalom a közös rendezvények, szakmai workshopok, pedagógiai megbeszélések megszervezésére, lebonyolítására.
Együttműködési lehetőségek a felsorolt területek szerint:
művészet, természettudományok, idegen nyelvek és sport.
Ennek keretében:
-tehetséggondozó alkalmak szervezése a nyolcadik osztályosoknak, szakmai megbeszélések szervezése kollégáknak, nyílt napi foglalkozások,
-versenyek előkészítése, lebonyolítása
-bemutatók, előadások szervezése, lebonyolítása, például minden ősszel aktív részese iskolánk a TIT által szervezett Tudás Tíz Napja rendezvénysorozatnak
-az emelt szintű érettségi vizsgára felkészítő foglalkozások látogatásának lehetősége városunk és régiónk tanulói számára,
-cserediák-kapcsolatok szervezése külföldi partnerintézményeinkkel.
Minden évben megszervezzük és megrendezzük a Horváth Mihály Emlékversenyt, melynek keretében a helyi és a régióbeli általános iskolások versenyezhetnek természettudományos tárgyakból, a magyar és idegen nyelvekből.
Megszervezzük a HMG vízilabda Kupát
A TIT helyi szervezetével karöltve előadásokat szervezünk tanáraink és volt diákjaink részvételével a fizika, biológia, kémia és földrajz tudományterületeken.
A szolnoki Curie Alapítvánnyal és a Koszta József Általános Iskolával közösen szervezzük meg minden évben a környezetvédelmi emlékverseny regionális döntőjét, melyen kb. 400 diák vesz részt a 3-12. évfolyamról.
Természettudományos szakköröket szervezünk általános iskolásoknak, például több, mint egy évtizede minden ősszel megrendezésre kerül a „Látványos kémiai kísérletek” című előadás.
Olyan szakmai workshopokat tartunk - leendő diákjainknak elsősorban -, ahol drámapedagógiai készségfejlesztő, kommunikációs és képességfejlesztő foglalkozásokat szervezünk.
Nyelvi esteket, zenei-irodalmi előadóesteket rendezünk.
Rendszeres szereplési lehetőséget biztosítunk drámais diákjainknak a nyári színházi fesztiválokon:
Ördögkatlan Fesztivál
Szegedi Thealter Fesztivál
Művészetek Völgye Fesztivál
Tehetséggondozó programokat szervezünk idegen nyelveken.
Rendszeres szakmai kapcsolat volt diákjainkkal, akik a tehetséggondozásba bekapcsolódva segítik diákjainkat.
Külföldi diákcsere programokban való részvétel kezdeményezése, biztosítása.
Fenntartónk támogatása mellett kiemelten fontosnak tartjuk a pályázati lehetőségeket, ill. ezek figyelemmel kísérését.
Kiemelkedően aktívnak mondható, segítségre is kész kapcsolatunk van a helyi sportegyesületekkel és civil szervezetekkel, a TIT helyi szervezetével, a Szentesi Keresztény Pedagógus Társasággal.
Mindez az anyagi támogatáson túl együttműködési lehetőséget is jelent számunkra.
Iskolánk irodalmi-drámai tagozata a Keleti István Művészeti Iskola telephelyeként nagyban hozzásegíti tagozatunkat a szakmai lét színvonalas és sokszínű megvalósulásához.