Pedagógusaink mindig nagy hangsúlyt fektettek a tehetséggondozásra, egyre erőteljesebben fogalmazódott meg körükben az igény, hogy hatékonyabban, tudatosabban kell segíteni, támogatni a tehetséget az iskola falai között. A fenntartónk jelenleg is fontos feladatának tekinti ennek az elképzelésünknek a támogatását.
Éves munkatervünkben kiemelt feladatként szerepel a versenyekre való felkészítés, versenyek szervezése, lebonyolítása, műsoros rendezvények szervezése-ahol lehetőséget kapnak a tehetséges tanulók a bemutatkozásra-, néptánc bemutatók, zeneiskolai koncertek, kézműves szakkörök, táborok megvalósítása, nyílt napok rendezése.
A Tehetségpont munkájának középpontjában továbbra is iskolánk tanulói állnak majd, az ő fejlesztésük érdekében tovább bővítjük tanórai differenciálást, gazdagító programokat, a tanórán kívüli lehetőségeket. Ennek során felkeressük a térségünkben működő szakembereket, illetve azokat is, akik annak idején szintén iskolánk tanulói voltak, s megkérjük őket tehetséggondozó programunk segítésére.
Intézményünk igazgatója tehetséggondozó szakember, a kiemelt figyelmet igénylő tanulók szakterületen szaktanácsadó is. A kollégák bizalommal fordulnak felé. A nevelőtestület nagy részének van 30 órás akkreditált képzése a tehetségek felismeréséről, gondozásáról. Iskolapszichológusunk nagyon le van terhelve, de a kiemelten tehetséges tanulókat gondozásba veszi.
A már meglévő Tehetségpont® hatókörét úgy kívánjuk kiterjeszteni, hogy az a helyi közösségek mellett regionális, sőt országos szinten is hatékonyan támogathassa a tehetségfejlesztést. Az alapítók célja, hogy a Tehetségpont® tevékenysége elérje azokat az egyéneket és csoportokat, akik tehetséggondozásban érintettek, illetve érdeklődést mutatnak ezen terület iránt. Ehhez egy többirányú, széles körű együttműködési hálózat kialakítását tervezzük.
Az együttműködést úgy kívánjuk biztosítani, hogy:
Aktív partnerségeket alakítunk ki más oktatási intézményekkel, civil szervezetekkel, kulturális és sportegyesületekkel.
Kapcsolatot építünk a tehetséggondozásban már tapasztalt szakemberekkel, mentorokkal és más Tehetségpontokkal, hogy megosszuk egymással a bevált gyakorlatokat és forrásokat.
Rendszeres fórumokat és workshopokat szervezünk, amelyek lehetőséget nyújtanak az érdeklődők számára, hogy bekapcsolódjanak a Tehetségpont® munkájába.
Közösségi médián és online platformokon keresztül szélesebb nyilvánosságot érünk el, bevonva azokat, akik távolabbról is részt vennének a programban. Bár ez a szervezés, az anyagiak miatt nehézségekbe ütközik.
Olyan pályázati lehetőségeket keresünk és használunk ki, amelyek biztosítják a megfelelő anyagi és szakmai hátteret a tehetséggondozó tevékenységek bővítéséhez.
Az együttműködés alapelve a nyitottság, amely lehetővé teszi, hogy különböző nézőpontok és tapasztalatok integrálódjanak, ezzel biztosítva a hatókör hatékony bővítését és a tehetségsegítő kezdeményezések sikerét. Kisiskolás korban az alapozó munkát tekintjük kiemelkedőnek, a tehetség általános képességeihez tartozó elemeinek hatékony fejlesztését.
Felső tagozaton a megjelenő speciális képességek azonosítását, gondozását, fejlesztését, nyomon követését tartjuk fontosnak.
Kiemelten foglalkozunk a tanítás tanítása, a matematikai logika, a szövegértés, az önismeret fejlesztésével, a kortársi kapcsolatok ápolásával, a kommunikációs képesség javításával.
Fontosnak tartjuk a versenyeken való részvételt, melyhez felkészítő órákat biztosítunk. Nagy hangsúlyt fektetünk az egyénre szabott fejlesztésre. A szülőkkel való kapcsolattartás és párbeszéd, az. együttműködés nélkülözhetetlen ebben a programban, a mérések eredményeiről, a tehetséggondozás fontosságáról a szülőknek tájékoztatókat, fórumokat szervezünk.
Együttműködésünk van a művészeti központtal, a tájházzal is. Városi, területi, kistérségi szinten mutatják be magukat tehetséges tanulóink. Versenyeken, néptáncbemutatókon, hangszeres koncerteken.
A már meglévő Tehetségpont® kiemelten foglalkozik a korábban jelzett besorolási adatok alapján az alábbi specifikus tehetségformák segítésével:
Művészeti tehetség: zenei, néptánc, színművészeti, irodalmi tehetségek támogatása.
Tudományos és matematikai tehetség: kutatói készségek fejlesztése, problémamegoldó gondolkodás ösztönzése.
Sporttehetség: fizikai képességek fejlesztése, csapatjátékokban való tehetség támogatása.
Technológiai és digitális tehetség: programozási, mérnöki és technológiai innovációs készségek elősegítése.
Közösségi és vezetői tehetség: kommunikációs, szervezői, valamint közösségi szerepvállalásra irányuló képességek fejlesztése.
A program megvalósulásának színterei:
- tanórai differenciálás
- irányultsági órák keretében a matematikai logika, a szövegértés, a tanulási technikák elsajátítása
- könyvtárhasználat
- versenyeztetés (humán, reál, természettudományos, idegen nyelvi, sport, művészeti)
- szakkörök
- fakultációs órák
- egyéni fejlesztések
Művészetoktatás
Szabadidős tevékenységek:
- játszóházak
- színház- és mozilátogatások
- tanulmányi kirándulások
- nyári táborok
- szaktáborok
- iskolaújság szerkesztése
- versenyek (szaktárgyi, sport)
- gyermeknap
- iskolai ünnepélyek, rendezvények
Mivel régóta a cím birtokosai lehetünk, sokan ismernek bennünket már nemcsak a szűk környezetben. A tervezett programok célzottan támogatják a tehetségek kibontakoztatását és biztosítják, hogy a Tehetségpont® működése hosszú távon is eredményes és fenntartható legyen.
Regionális tehetségfesztiválok: szélesebb körben ismert és elismert események, amelyek más Tehetségpontokkal közösen valósulnak meg.
Tehetségfejlesztő táborok: intenzív, többnapos foglalkozások, amelyek komplex tehetséggondozást biztosítanak.
Nemzetközi együttműködések: külföldi kapcsolatépítés és versenyeken való részvétel.
Online tananyagok és kurzusok fejlesztése: a szélesebb körű elérés érdekében digitális oktatási anyagok és tehetségfejlesztő programok elérhetővé tétele.
Fenntartónk, a Monori Tankerület segítségével tudjuk a Tehetségpontunk tevékenységét fenntartani. Hiszen már az is hatalmas nagy előnyt jelent, hogy a pedagógusoknak tehetséggondozó órát tudunk biztosítani. Igyekszünk rendszeresen figyelni a pályázatokat, szívesen veszünk részt ezekben. Az eszközparkunkat ezen pályázatok segítségével tudjuk bővíteni. A jövőre vonatkozó fenntarthatósági tervek:
Pályázati aktivitás fokozása: Hosszú távon tervezzük az európai uniós és hazai pályázatok folyamatos figyelését és kiaknázását, hogy a pénzügyi stabilitás biztosított legyen.
Vállalati együttműködések kiépítése: Helyi és regionális cégekkel hosszú távú partnerségeket kialakításának lehetősége, például tehetségtámogató ösztöndíjak, szponzorációk és közös rendezvények formájában.