Az Óbudai Egyetem Alba Regia Egyetemi Központja és annak jogelődei is, az intézet megalakulása óta nagy súlyt helyeznek a tehetséges hallgatók támogatására. A tehetség támogatás érinti a általános és középiskolás korosztályt, valamint a felsőoktatásban résztvevőket egyaránt. Kiterjed a szakmai kompetenciák, (MTMI) a műszaki, matematikai tudományos és informatika tudás fejlesztésére és ezen túl a vállalkozási kompetenciák kialakítására is. Intézetünk mérete és földrajzi helyzete alapján is alkalmas arra, hogy családias légkörben, a diák képességeit, egyéniségét is tekintetbe véve folytassa oktató és tehetségsegítő feladatát, valamint segítse ezen tevékenységek koordinálását.
Eddigi munkánkban szabadon választható kurzusok segítették a hallgatók tehetségének gazdagítását és a differenciálást. Ilyen kurzus indult a kutatásmódszertan témakörben. A vállalkozói kompetenciákat a szabadon választható „Családi vállalkozás” című kurzus keretében alakítottuk ki.
Megszerveztük az Alba Regia Tudományos Diákkör munkáját is. Egyéni foglalkozással, mentor tanárok irányításával segítettük a hallgatókat a tudományos kutatásban, több esetben magyar és idegen nyelvű publikáció és hazai, nemzetközi konferencia részvétel volt a közös munka végeredménye. Az elkészült munkákat Tehetség nap keretében a nyilvánosságnak is bemutattuk.
A tehetséges középiskolás diákok azonosítását és a tehetség kibontakozását segíti az évente megrendezett Alba Regia Informatikaverseny. A Részecskefizikai Diákműhely keretében oldott légkörben, kreatív problémamegoldás segítségével lehet a természettudományos tehetséget kibontakoztatni.
A tehetségpont tevékenységébe elsősorban a saját jelenlegi, illetve potenciális hallgatóinkat tervezzük bevonni. Nem kirekesztő jelleggel elsősorban az Óbudai Egyetem Alba Regia Egyetemi Központ hallgatóinak, a tanterven túlmutató többletet adni, de akár tagnak, akár az egyes programokra jelentkezhet más egyetem vagy az egyetemünk másik karának a hallgatója is. Elsősorban szakmai gazdagító, differenciáló és interperszonális fejlesztő programokat tervezünk megvalósítani.
A középiskolások fejlesztése országos hatókörű lesz, törekszünk több középiskolával hasznos együttműködést kialakítani a matematikai és az informatikai tehetséggondozás terén.
Tevékenységünk megvalósításához szükséges lesz együttműködést kialakítani a programjaink iránt érdeklődő általános és középiskolákkal, ill. az eddigi programjainkban közreműködő iskolákkal a kapcsolatokat ápolni. Tervezzük a kapcsolatfelvételt egyetemi szakkollégiumokkal is, kiemelten kezelve a saját egyetemünk többi szakkollégiumát, tehetséggondozó műhelyét.
A vállalkozási kompetenciák fejlesztése terén együttműködést alakítunk ki a Székesfehérvári Regionális Vállalkozásfejlesztési Alapítvánnyal (RVA), a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetségével (FIVOSZ) és a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával (FMKIK).
Az AREK Tehetségpont tevékenységét elsősorban az intézet hallgatóinak összetétele és érdeklődése, illetve az anyaintézmény képzési területe határozza meg. A jövőben az eddig is folytatott tevékenységeket szeretnénk tervszerűbben, tudatosabban, szervezettebb keretek között megvalósítani.
Az AREK Tehetségpont programtípusai:
- Kurzusok
- Tréningek
- Workshop-ok
- Előadások (nyílt előadások)
- Tanulmányi verseny
- Konferencia
- Tábor
Támogatni kívánt tehetségformák:
- Szakmai kompetenciák fejlesztése
- Vállalkozási kompetenciák fejlesztése
Konkrét programok szervezése:
- Alba Regia Informatikaverseny: alkalmazói informatika verseny középiskolás diákok számára minden év október-novemberben.
- Részecskefizikai Diákműhely: középiskolás diákok számára rendezett 1 napos interaktív foglalkozás minden év márciusban
- Kurzusok szervezése főként a saját hallgatók részére
- Alba Regia Műhelyelőadások: nyílt előadások szervezése általában félévente 5 alkalom külső előadók bevonásával
- Tehetségnap: konferencia saját tudományos munkával foglakozó diákjaink számára általában minden év áprilisban
- Igény esetén tábor, személyes konzultáció diákok számára
- Online kérdőíves felmérés keretében megvizsgálandó az Óbudai Egyetem hallgatóinak vállalkozások iránti érdeklődése, a vállalkozókról alkotott képe, konkrét ismeretei, motivációja.
- Évente egy Vállalkozói Workshop megrendezése a FIVOSZ országos program keretében, ahol végzett hallgatóink működő vállalkozásai kerülnek bemutatásra.
A programokhoz szükséges infrastruktúrát fenntartónk biztosítja számunkra, az egyéb költségek finanszírozását pályázati forrásból tervezzük megvalósítani.
Eddig elnyert pályázatunk a TÁMOP 4.2.3.-12/1/KONV-2012-0039, mely 2015-ig biztosítja programunk számára a finanszírozást.
Együttműködő partnereink biztosítják a vállalkozási célú rendezvények előadóit, a konferenciákon, a szakmai képzési programokon hallgatóink ingyenes részvételét. Emellett az RVA által oktatási célra kifejlesztett online vállalkozásfejlesztési programját térítés nélkül használhatjuk.
A későbbiekben tervezzük az együttműködést a helyi alapítványokkal is.
Az informatika verseny és a részecskefizikai diákműhely szponzorálásába vállalatokat próbálunk folyamatosan bevonni, a 2012. évi versenyünket a Walton System House nevű cég támogatta.